
Drogę do Polski przemierzę promem, cumując w porcie rodzinnego Trójmiasta. Przejadę przez Warszawę, w drodze na południe do Słowacji i na Węgry docierając do Serbii i pięknego Belgradu, gdzie spróbuję odkryć tajemnice podziemi tego miasta. Przejadę przez Bułgarię i dotrę do Turcji.
Ale skupmy się dziś na Serbii, gdzie zrobię sobie mały przystanek.
Serbia – kraj zrodzony z rozpadu Serbii i Czarnogóry
W 2006 roku w wyniku rozpadu federacji Serbii i Czarnogóry powstała Serbia ze stolicą w Belgradzie. Miasto jest najstarszą stolicą w Europie i istnieje już ponad 7 tys. lat. Serbia graniczy z ośmioma innymi państwami, a ⅔ jej powierzchni leży na Bałkanach.
Mimo braku dostępu do morza bardzo dobrze funkcjonuje tu żegluga do Morza Czarnego oraz innych państw Europy Wschodniej i Środkowej. A to wszystko dzięki Dunajowi – najdłuższej rzece Serbii, nawadniającej regiony północne kraju.
Republika składa się z trzech, a oficjalnie dwóch głównych terytoriów, takich jak Wojwodina, Serbia Centralna i Kosowo (w 2008 r. ogłosiło niepodległość, nieuznaną niestety przez serbski rząd).
Serbia to bogate i żyzne północne równiny, wapniowe wzgórza i kotliny na wschodzie oraz góry i wzgórza na południu.
Klimat Serbii
Jeśli chodzi o klimat, bywa różnie… . W południowej części Serbii panuje klimat śródziemnomorski z suchymi, gorącymi latami i jesieniami, za to zimy potrafią być dość chłodne z opadami śniegu. Część północna charakteryzuje się za to klimatem kontynentalnym z upalnymi latami i mroźnymi zimami, a i deszcz również nie jest tu zaskoczeniem.
Jak się okazuje, taki klimat sprzyja hodowli malin. : ) Serbia jest największym eksporterem malin (aż ⅓ eksportu światowego).
Amplituda temperatur w Serbii też robi wrażenie! Do tej pory najwyższą temperaturę 44,9 °C zmierzono w Podunavlje, natomiast najniższą w Karajukica Bunari i wynosiła aż -39,5 °C!
Społeczeństwo i kultura Serbii
Jeśli myślicie, że ulice Serbii są oklejone billboardami, to mylicie się Billboardy reklamowe zdarzają się tylko sporadycznie. Za to po zmroku, na ulice Belgradu wychodzi wiele osób. Przesiadują na ławkach, w kawiarniach, a nawet po prostu na krawężnikach i rozmawiają ze sobą do późnych godzin.
Obowiązkowa edukacja zaczyna się tutaj od 7 roku życia i trwa 8 lat. Największym uniwersytetem Republiki Serbii jest Uniwersytet w Belgradzie, natomiast najbardziej prestiżową organizacją naukowo – badawczą jest Akademia Nauk i Sztuk.
Narodowym alkoholem Serbów jest Rakija i Vaniak, a w rezerwacie Zasavica produkowany jest ser Pule, uznany za najdroższy na świecie. Kosztuje 4 tys. zł za kilogram i otrzymywany jest z mleka bałkańskich oślic.
Motto Serbii : „Tylko jedność uchowa Serbów„
Już niedługo opowiem jakie miejsce z Serbii znajduje się na mojej Bucket List : )