Przystanek Szwecja (#90)

Szwecja – pierwszy przystanek od norweskiego startu. Przemierzę całą bezkresną krainę jezior i lasów aż do Karlskrony. Tam wsiądę na prom, aby przebyć drogę do rodzinnego Trójmiasta. Przejadę przez stolicę Polski w drodze na południe do Słowacji i na Węgry. Potem Serbia i piękny Belgrad, w którym zwiedzę podziemia miasta. Przejadę przez Bułgarię.

Szwecja czyli największy kraj Północnej Europy

Właściwie Królestwo Szwecji – jedno ze skandynawskich państw Europy Północnej o powierzchni 449 964 km², co daje 5 miejsce na kontynencie oraz 55 miejsce na świecie pod względem powierzchni. Ok. 15% kraju leży za kołem podbiegunowym.

Kebnekaise

Jeśli szukasz najwyższego punktu położonego w Szwecji udaj się do Kebnekaise leżącego 2111 metrów n.p.m. Natomiast najniżej położona jest zatoka jeziora Hammarsjon, koło Kristianstad – 2,4 metra ponad poziom morza.

 

 

 

 

Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych, które dzielą się na 290 gmin. Co ciekawe, jedno ze szwedzkich miast – Karlskrona, położone jest na 33 wyspach.

Społeczeństwo Szwecji

Szwecję zamieszkuje około 9 816 666 ludzi z czego niemal 100 000 to Polacy. Gęstość zaludnienia to 21 osób/km². 67 % Szwedów wyznaje Kościół Szwecji.

Wiek szkolny rozpoczyna się w wieku 7 lat, a obowiązek szkolny trwa przez 10 lat.

Szwedzi uwielbiają łowić ryby, jednak nie zabijają ich – robią zdjęcie i natychmiast wypuszczają :) Jeśli chcesz kupić alkohol w Szwecji, musisz mieć co najmniej 20 lat! 80% dorosłego społeczeństwa pije alkohol w weekendy. W tygodniu ciężko na ulicy znaleźć nietrzeźwą osobę. Normalną rzeczą jest wpadanie w gości bez wcześniejszego zaproszenia.

ikea-mulhouse

IKEA

Wielu Polakom Szwecja kojarzy się z… IKEA. Meble z tego sklepu robią furorę na polskim rynku. Mało tego, całe rodziny wybierają się tam na zakupy, a przy okazji mają okazję spróbować szwedzkich potraw, które kuszą zapachem podczas spaceru po sklepie.

Motto kraju: “Dla Szwecji – z duchem czasu”

 

 

Szwecja pod kątem polityki

W Szwecji występuje monarchia konstytucyjna, jednak monarcha – król ma niewielkie uprawnienia. Przez pryzmat wieków tracił je na rzecz parlamentu, rządu oraz innych urzędów centralnych, formalnie będąc jednak podmiotem władzy wykonawczej.

Konstytucja Szwecji nie jest jednolitym aktem prawnym, ponieważ składa się z czterech dokumentów. Ogranicza prawa króla do takiego stopnia, że są one niższe niż uprawnienia królowej Wielkiej Brytanii. Głową Królestwa Szwedzkiego jest obecnie Karol XVI Gustaw.

Co ciekawe, król utracił funkcję zwierzchnika sił zbrojnych. Nie wyznacza premierów, ani nie zatwierdza nominacji ministrów.
Co dokładnie chcę zobaczyć w Szwecji, dowiecie się już niedługo :)

 

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze stron:
https://peakbook.org/en/peakbook-element/2219/en/Kebnekaise+Sydtoppen.html
http://franchisor.ikea.com/bringing-the-ikea-concept-worldwide/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Website